Meniu companie

Îngrijirea tenului

Am vazut raspunsul dat altor persoane si nu pot sa insist cu intrebarile. La un moment dat spuneti ca folositi parabeni in baza unor directive europene si ca sunt si produse marcate care nu contin parabeni. Deci: 1. directivele europene obliga producatorii sa foloseasca parabeni? 2. daca directivele europene dau indicatii de folosirea parabenilor de ce aveti si produse care nu respecta aceste directive 3. Daca se poate sa nu folositi parabeni de ce ii folositi, mai ales ca sunt studii de specialitate care afirma ca sunt daunatori sanatatii? 4. Daca tot se poate sa nu folositi parabeni de ce ii folositi mai ales in produsele traditionale dinainte de 1989? 5. De ce nu respectati retetele vechi pentru produsele traditionale dinainte de 1989 care nu erau supuse directivelor europene si au fost brevetate de catre autorii lor fapt care nu cred ca va confera dreptul de a le modifica (aici ma refer nu numai la gama Doina ci si la gama Gerovital)? In concluzie nu va impiedica nimeni sa faceti ce doriti, sa imbunatatiti retete sau sa le modificati, dar ele trebuie sa poarte alte denumiri. Nimeni, nici macar entitatile care elaboreaza directivele europene nu au dreptul moral si legal de a face modificari in produsele brevetate si testate dinainte de 1989. D-voastra nu aveti dreptul sa va folositi de bunul renume al acestor produse introducand pe piata mistificari folosind acelasi nume, aceleasi denumiri cu cele de dinainte de 1989, chiar daca sunt modificari in bine, cu atat mai rau daca sunt modificari rele. Asa cum d-voastra faceti ce doriti si eu imi rezerv dreptul de a nu folosi produsele d-voastra si de a-mi sfatui familia sa nu le foloseasca. Sa nu va mai intrebati apoi de ce scad vanzarile, de ce nu merg exporturile si de ce firmele romanesti dispar. Deasemenea eu nu am incredere in firmele care fabrica anumite produse cu parabeni (de exemplu) si anumite produse fara parabeni. E ca si cum as gati intr-o cratita mancare cu otrava si dupa ce o clatesc gatesc in ea mancare buna ecologica, bio, naturala (ziceti cum vreti). Intelegeti ce vreau sa spun? Alegeti: ori va puneti bine cu cetatenii romani si produsele d-voastra vor fi cumparate masiv nu numai de catre ei ci veti avea si renume in randul populatiei mondiale, si firma va creste; ori va puneti bine cu stapanii europeni sau din alte parti si riscati sa nu mai vindeti si sa aveti renume prost, pana la disparitia firmei de pe piata. Si asa nu stiu cum de va mai mentineti dupa ce ati scos din productie si gama de deodorante, pudra, rujuri, parfumuri, toate acele produse care erau vestite nu numai in tara dar si peste hotare caci reprezentau inca un motiv pentru care turismul in tara noastra era la cote mai mari ca acum. Nu cu ambalaje colorate se face renumele domnilor!
Am vazut raspunsul dat altor persoane si nu pot sa insist cu intrebarile. La un moment dat spuneti ca folositi parabeni in baza unor directive europene si ca sunt si produse marcate care nu contin parabeni. Deci: 1. directivele europene obliga producatorii sa foloseasca parabeni? 2. daca directivele europene dau indicatii de folosirea parabenilor de ce aveti si produse care nu respecta aceste directive 3. Daca se poate sa nu folositi parabeni de ce ii folositi, mai ales ca sunt studii de specialitate care afirma ca sunt daunatori sanatatii? 4. Daca tot se poate sa nu folositi parabeni de ce ii folositi mai ales in produsele traditionale dinainte de 1989? 5. De ce nu respectati retetele vechi pentru produsele traditionale dinainte de 1989 care nu erau supuse directivelor europene si au fost brevetate de catre autorii lor fapt care nu cred ca va confera dreptul de a le modifica (aici ma refer nu numai la gama Doina ci si la gama Gerovital)? In concluzie nu va impiedica nimeni sa faceti ce doriti, sa imbunatatiti retete sau sa le modificati, dar ele trebuie sa poarte alte denumiri. Nimeni, nici macar entitatile care elaboreaza directivele europene nu au dreptul moral si legal de a face modificari in produsele brevetate si testate dinainte de 1989. D-voastra nu aveti dreptul sa va folositi de bunul renume al acestor produse introducand pe piata mistificari folosind acelasi nume, aceleasi denumiri cu cele de dinainte de 1989, chiar daca sunt modificari in bine, cu atat mai rau daca sunt modificari rele. Asa cum d-voastra faceti ce doriti si eu imi rezerv dreptul de a nu folosi produsele d-voastra si de a-mi sfatui familia sa nu le foloseasca. Sa nu va mai intrebati apoi de ce scad vanzarile, de ce nu merg exporturile si de ce firmele romanesti dispar. Deasemenea eu nu am incredere in firmele care fabrica anumite produse cu parabeni (de exemplu) si anumite produse fara parabeni. E ca si cum as gati intr-o cratita mancare cu otrava si dupa ce o clatesc gatesc in ea mancare buna ecologica, bio, naturala (ziceti cum vreti). Intelegeti ce vreau sa spun? Alegeti: ori va puneti bine cu cetatenii romani si produsele d-voastra vor fi cumparate masiv nu numai de catre ei ci veti avea si renume in randul populatiei mondiale, si firma va creste; ori va puneti bine cu stapanii europeni sau din alte parti si riscati sa nu mai vindeti si sa aveti renume prost, pana la disparitia firmei de pe piata. Si asa nu stiu cum de va mai mentineti dupa ce ati scos din productie si gama de deodorante, pudra, rujuri, parfumuri, toate acele produse care erau vestite nu numai in tara dar si peste hotare caci reprezentau inca un motiv pentru care turismul in tara noastra era la cote mai mari ca acum. Nu cu ambalaje colorate se face renumele domnilor!
Dumitrescu Steliana, 55+ , Ten Mixt | 03 aug. 2020

raspuns  – intrebare dublata

As vrea sa stiu de ce se folosesc astazi pe scara larga parabenii. Ce rol au ei in fabricarea produselor cosmetice, in principiu ale d-voastre? In Laptele Doina cu vitaminele A si F se foloseau si inainte de 1989 parabenii?
As vrea sa stiu de ce se folosesc astazi pe scara larga parabenii. Ce rol au ei in fabricarea produselor cosmetice, in principiu ale d-voastre? In Laptele Doina cu vitaminele A si F se foloseau si inainte de 1989 parabenii?
Dumitrescu Steliana, 55+ , Ten Mixt | 03 aug. 2020

raspuns – intrebare dublata

As vrea sa stiu de ce se folosesc pe scara larga parabenii in produsele cosmetice? Sunt ei indispensabili? Ce rol au? In produsele traditionale Lapte Doina si Crema Doina cu vitaminele A si F se foloseau si inainte de 1989 parabenii?
As vrea sa stiu de ce se folosesc pe scara larga parabenii in produsele cosmetice? Sunt ei indispensabili? Ce rol au? In produsele traditionale Lapte Doina si Crema Doina cu vitaminele A si F se foloseau si inainte de 1989 parabenii?
Dumitrescu Steliana, 55+ , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Conservanţii sunt substanţe cu efecte bactericide sau bacteriostatice asupra microorganismelor şi asigură protecţie împotriva efectelor negative ale microorganismelor, atât asupra stabilităţii produsului cosmetic, cât şi asupra sănătăţii umane. Va invitam sa cititi in acest link mai multe informatii despre ingredientele din produsele cosmetice.

Buna ziua! Daca folosesc acest gel, mai folosesc si demachiant sau apa micelara? Multumesc.
Buna ziua! Daca folosesc acest gel, mai folosesc si demachiant sau apa micelara? Multumesc.
alexandra, 30-34 , Ten Gras | 03 aug. 2020

Pentru indepartarea impuritatilor si a excesului de sebum este suficient gelul spumant purifiant, se mai poate aplica pentru tonifiere Fluidul tonic purificator

Va rog sa enumerati ingredientele apei micelare cu acid hialuronic asa cum apar pe eticheta.
Va rog sa enumerati ingredientele apei micelare cu acid hialuronic asa cum apar pe eticheta.
Monica, 45-54 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Regasiti mai jos ingredientele pentru produsul mentionat:
, Ingrediente/Ingredients: Aqua, Glicerin, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, PPG-26-Buteth-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Sodium Hyaluronate, Superoxide Dismutase, Parfum, Pentylene Glycol, Tromethamine

Buna ziua, vreau sa va întreb daca pot folosi fiolele cu acid hialuronic,colagen sau serul cu acid hialuronic la aparatul cu oxigen hiperbaric.
Buna ziua, vreau sa va întreb daca pot folosi fiolele cu acid hialuronic,colagen sau serul cu acid hialuronic la aparatul cu oxigen hiperbaric.
Adela Moldovan, 35-44 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Din pacate nu putem confirma utilizarea produselor deoarece nu avem teste cu astfel de aparatura. Se poate incerca, dar noi nu recomandam avand in vedere ca nu putem prezice daca vor aparea anumite reactii nedorite.

Buna, am 24 de ani si un ten mixt cu imperfectiuni. Mai exact, am pistrui pe nas si pometi si de asemenea si cearcane maronii sub ochi si as dori sa stiu daca aceasta crema Corectare pentru pete s-ar potrivi si pentru nevoile tenului meu. Va multumesc !
Buna, am 24 de ani si un ten mixt cu imperfectiuni. Mai exact, am pistrui pe nas si pometi si de asemenea si cearcane maronii sub ochi si as dori sa stiu daca aceasta crema Corectare pentru pete s-ar potrivi si pentru nevoile tenului meu. Va multumesc !
Maria, 20-24 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Pentru tenul mixt recomandam tratarea petelor pigmentare cu Serul antiimperfectiuni cu efect de iluminare. Serul se aplica de 2 ori pe zi, dimineata si seara, pe zonele afectate, dupa ce tenul a fost curatat. Tratamentul de decolorare a petelor şi de albire a pielii se face de preferinţă în anotimpurile cu soare mai puţin, respectiv toamna şi iarna, asigurând, concomitent cu procesul de decolorare, o bună protecţie UV a pielii, prin utilizarea unor creme de întreţinere cu factor de protecţie UV 15-20. La orice semn de iritaţie a pielii, se suspendă temporar aplicarea cremei şi se reia după 2-3 zile.

Care este concentratia de retinol? Multumesc!
Care este concentratia de retinol? Multumesc!
Lavinia, 35-44 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Crema regenerare avansata contine 3% Retinol film molecular.

Eu am folosit scurt timp Gel spumant purifiant acnee stop…gel spumant demachiant este mai bun sau e acelasi?
Eu am folosit scurt timp Gel spumant purifiant acnee stop…gel spumant demachiant este mai bun sau e acelasi?
Adina, 20-24 , Ten Acneic | 03 aug. 2020

Cele doua produse au adresabilitate si actiune similara, insa formularea difera. Gelul spumant din gama Plant Stop Acnee contine extract vegetal antiacneic si acid lactic care hidratează şi ajută la curățarea porilor. Gama Gerovital Plant Stop Acnee este o gama tratament, special concepută pentru tenul cu imperfecţiuni.
, Gelul spumant din gama Happiness contine extract de afine si granule exfoliante ce asigură o curățare în profunzime a pielii îndepărtând eficient stratul de celule moarte.

Credeți ca aceasta produs este ok pentru tenul meu ?
Credeți ca aceasta produs este ok pentru tenul meu ?
Ursu, 35-44 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Sigur, se poate aplica crema mentionata. Crema este special dezvoltată pentru îngrijirea zonei sensibile din jurul ochilor si se adreseaza tuturor tipurilor de ten. Principiile active asociate asigură sinergism de acţiune în trei direcţii: diminuarea ridurilor profunde, a ridurilor de expresie şi diminuarea cearcănelor. 
, Pentru ten uscat se poate aplica Crema lift hidratanta de zi, spf10.
,