Meniu companie

Îngrijirea tenului

Buna ziua,crema hidratanta cu orhidee merge si la 50+?Mulțumesc!
Buna ziua,crema hidratanta cu orhidee merge si la 50+?Mulțumesc!
Carmen, 45-54 , Ten Sensibil | 03 aug. 2020

Crema hidratanta non-grasa cu Orhidee poate fi utilizata si de catre persoanele cu tenul matur, dupa 50 ani. Principala actiune este aceea de hidratare, datorita Aquaxylului din compozitie, care optimizeaza rezervele de apa din derm.

Buna ziua, se poate folosi la nevoie si pe fata? Am 55 de ani, ten mixt in zona T si tendinte de uscare in rest, riduriam accentuate. Daca da, o pot folosi dimineata ? Daca nu, ce altceva pot folosi sa fie si hidratant si antirid?
Buna ziua, se poate folosi la nevoie si pe fata? Am 55 de ani, ten mixt in zona T si tendinte de uscare in rest, riduriam accentuate. Daca da, o pot folosi dimineata ? Daca nu, ce altceva pot folosi sa fie si hidratant si antirid?
Eugenia, 55+ , Ten Matur | 03 aug. 2020

Crema Lift-Extrem a fost special conceputa pentru tratarea pielii gatului, decolteului si bustului.
, Efecte de lift si actiune antirid veti optine in urma utilizarii Cremei Lift-Expert, atat dimineata, cat si seara. Sepiliftul din compozitia acesteia contribuie la remodelarea pielii, prin reducerea liniilor fine si a ridurilor, prin tonifierea acesteia. Produsul are actiune regeneranta si restructuranta.
,

Buna ziua, Ce inseamna “a nu se utiliza in jurul ochilor”? Produsul nu se aplica pe toata fata, inclusiv pe pleoape si in zona de contur a ochilor? Multumesc!
Buna ziua, Ce inseamna “a nu se utiliza in jurul ochilor”? Produsul nu se aplica pe toata fata, inclusiv pe pleoape si in zona de contur a ochilor? Multumesc!
Georgiana Dragomir, 30-34 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Recomandarea de a se evita zona ochilor pentru produsele de protectie solara este generata de faptul ca factorul de protectie UVA/ UVB (SPF) poate avea actiune iritanta asupra ochilor.

Vă salut! Cum se aplică exact fiola cu retinol? Se poate folosi și în zona ochilor? Vă mulțumesc!
Vă salut! Cum se aplică exact fiola cu retinol? Se poate folosi și în zona ochilor? Vă mulțumesc!
Serban Bogdan, 45-54 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Serul din Fiole cu Retinol Gerovital Equilibrium se pot aplica saptamanal, de 3-4 ori, pe un ten curat, ca si tratament individual sau in asociere cu alte produse de intretinere complementare. Nu se recomanda pentru zona din jurul ochilor.

Buna seara! Se paote folosi fondul de ten dupa ce am.f olosit crema ptr roseata si scuame?? Multumesc!
Buna seara! Se paote folosi fondul de ten dupa ce am.f olosit crema ptr roseata si scuame?? Multumesc!
Amalia, 35-44 , Ten Cu imperfecţiuni pigmentare | 03 aug. 2020

Crema pentru piele cu Roseata si Scuame regleaza secretia de sebum si indeparteaza eficient scuamele. Produsul poate reprezenta o buna baza de machiaj, cu mentiunea ca si fondul de ten utilizat sa fie recomandat tenurilor sensibile si sa nu aiba efect de descuamare.

Buna seara, vreau sa stiu daca pot folosi aceasta argila in primul rand ca si masca cu diverse uleiuri + vitamina A , E si conenzima Q10 in loc de sucuri naturale si ce a-ti mai propus in recomandari, eu dorind un efect de hidratare si hranire a tenului, neavand un ten acneeic , si pe langa asta, daca pot folosi fiolele cu acid hialuronic , dupa aplicarea acestei masti, dupa spalarea mastii pielea ramanand putin uleioasa .
Buna seara, vreau sa stiu daca pot folosi aceasta argila in primul rand ca si masca cu diverse uleiuri + vitamina A , E si conenzima Q10 in loc de sucuri naturale si ce a-ti mai propus in recomandari, eu dorind un efect de hidratare si hranire a tenului, neavand un ten acneeic , si pe langa asta, daca pot folosi fiolele cu acid hialuronic , dupa aplicarea acestei masti, dupa spalarea mastii pielea ramanand putin uleioasa .
Madalina Gheorghe, 30-34 , Ten Normal | 03 aug. 2020

Pudra de Argila pentru tratamente cosmetice poate fi utilizata intr-o varietate mare de combinatii, pentru a obtine masti, in functie de necesitatile fiecarui tip de ten. Ca si ingrediente, pentru un ten normal, puteti utiliza: lapte, miere, ulei de masline/ cocos, galbenus de ou, vitamine.
, Va recomandam ca pe perioada tratamentului cu Fiolele cu acid hialuronic sa nu aplicati alte masti inainte de aplicarea serului din acestea.

Am cumparat serul cu acid hialuronic 6% dar dupa prima aplicare a inceput sa ma arda zonele unde l-am aplicat, In ceasta situatie ce este de facut ?? Este normal sa intample acest lucru sau trebuie sa nu-l mai folosesc. Mentionez ca am un ten sensibil si folosesc pentru fata crema emolienta super hidratanta pentru piele atopica.
Am cumparat serul cu acid hialuronic 6% dar dupa prima aplicare a inceput sa ma arda zonele unde l-am aplicat, In ceasta situatie ce este de facut ?? Este normal sa intample acest lucru sau trebuie sa nu-l mai folosesc. Mentionez ca am un ten sensibil si folosesc pentru fata crema emolienta super hidratanta pentru piele atopica.
Melha Cindea Maria, 45-54 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

In primul rand, va recomandam sa intrerupeti o perioada utilizarea Serului cu Acid Hialuronic 6% si sa reluati dupa o saptamana de pauza. Daca rezultatul este acelasi, va sfatuim sa opriti tratamentul si sa va adresati colegilor din cadrul departamentului Calitate la adresa [email protected], iar acolo sa specificati durata utilizarii, modul de utilizare si ce alte produse ati folosit concomitent cu acest produs.

Buna ziua, Doresc sa imbunatatesc rutina mea de ingrijire (la domiciliu), iar cosmeticiana mi-a spus ca am ten deshidratat si nu uscat cum credeam eu (in ciuda consumului de apa, a dietei si a rutinei de ingriire a tenului care include: seruri, fiole, creme, uleiuri si masti). As dori sa intreb care este diferenta (in ceea ce priveste concentratia, tipul si actiunea ingredientelor) dintre aceasta crema profesionala anti-age si crema din gama Gerovital H3 Evolution 45+ (din ingredientele listate pe site mi s-au parut foarte asemanatoare)? Mentionez ca folosesc produse din gama Gerovital H3 Evolution de multi ani si sunt singurele la al caror efect "raspunde" tenul meu (rezltate vizibile relativ repede). Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua, Doresc sa imbunatatesc rutina mea de ingrijire (la domiciliu), iar cosmeticiana mi-a spus ca am ten deshidratat si nu uscat cum credeam eu (in ciuda consumului de apa, a dietei si a rutinei de ingriire a tenului care include: seruri, fiole, creme, uleiuri si masti). As dori sa intreb care este diferenta (in ceea ce priveste concentratia, tipul si actiunea ingredientelor) dintre aceasta crema profesionala anti-age si crema din gama Gerovital H3 Evolution 45+ (din ingredientele listate pe site mi s-au parut foarte asemanatoare)? Mentionez ca folosesc produse din gama Gerovital H3 Evolution de multi ani si sunt singurele la al caror efect "raspunde" tenul meu (rezltate vizibile relativ repede). Multumesc anticipat pentru raspuns.
Noemi, 35-44 , Ten Deshidratat | 03 aug. 2020

Produsele din gama Gerovital Equilibrium se recomanda a fi utilizate doar dupa evaluarea tenului de catre o cosmeticiana, care poate stabili o rutina personalizata. In Crema anti age Equilibrium principiile active au fost asociate incat sa confere sinergism de actiune antirid, tonifiere si hidratare. Sepiliftul din compozitie asigura pielii hidratare de lunga durata, iar Matrixyl synthe’6 creste densitatea si fermitatea dermului. Este stimulata, cantitativ si calitativ, in special sinteza colagenului I, colagenului IV si a fibronectinei.
, Pentru utilizare acasa, zilnic, este indicat sa folositi o crema potrivita tenului, din gamele de larg consum. Crema anti-age intens restructuranta din gama Gerovital H3 Evolution se aplica seara, pe tenul curat, pentru prevenirea si tratarea semnelor de batranete, a ridurilor, uscaciunii, lipsei de elasticitate si fermitate a tenului matur. Complexul anti-age Superoxid Dismutaza, Trylagen, GP4G asigura efecte anti-age de durata: atenuarea ridurilor, reinnoirea colagenului si energia pura necesara functionarii celulelor.
, In conditiile descrise, hidratarea interna joaca de asemenea un rol important, iar sfatul nostru este sa beti zilnic cantitatea de apa de care aveti nevoie.

Buna ziua! Am 37 de ani și un ten mixt, cu riduri fine și câteva de expresie. Doresc o recomandare de program de îngrijire a tenului, ștergerea ridurilor fine și diminuarea celor de expresie. Nu am mai încercat nicio gama Gerovital, de aceea doresc un sfat specializat, deoarece in magazine nu găsesc personal pregătit pentru a face recomandări. As vrea sa încep cu gama Evolution, însă văd ca majoritatea conțin 2%, 5% AH. Este in regula ca toate produsele folosite sa conțină AH, se poate face un exces dacă le folosesc pe toate cu AH? Vreau neaparat și cu factor de protecție. Mulțumesc!
Buna ziua! Am 37 de ani și un ten mixt, cu riduri fine și câteva de expresie. Doresc o recomandare de program de îngrijire a tenului, ștergerea ridurilor fine și diminuarea celor de expresie. Nu am mai încercat nicio gama Gerovital, de aceea doresc un sfat specializat, deoarece in magazine nu găsesc personal pregătit pentru a face recomandări. As vrea sa încep cu gama Evolution, însă văd ca majoritatea conțin 2%, 5% AH. Este in regula ca toate produsele folosite sa conțină AH, se poate face un exces dacă le folosesc pe toate cu AH? Vreau neaparat și cu factor de protecție. Mulțumesc!
Mariana Bogdan, 35-44 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Pentru ingrijirea unui ten mixt, va recomandam sa incepeti cu un tratament de cel putin 7 zile pe luna cu fiolele din Programul intensiv de ingrijire, un program complex, care va actiona in mai multe directii (antirid, vitaminizare, exfoliere, lifting). Zilnic, dimineata si seara, curatati tenul cu Gelul micelar, care va ajuta atat la reglarea excesului de sebum, cat si la indepartarea celulelor moarte. Ca si crema de intretinere, includeti in rutina zilnica Crema antirid restructuranta SPF10, care va actiona ca un “filler fara ac”- ridurile sunt diminuate, pielea isi recapata fermitatea, elasticitatea, hidratarea. Serul din Fillerul intens antirid este concentrat in principii active inovatoare care asigura efectul intens de reducere a ridurilor si se aplica dupa crema. Seara, asociati fillerul cu Crema lift intens, a carei ingrediente cresc rezervele hidrice la nivel cutanat si mentin un nivel optim de hidratare.
, Produsele din gama Evolution le recomandam persoanelor cu tenul matur, uscat, ridat. Este indicat sa utilizati produse care au in compozitie aceleasi principii active, acestea actionand complementar asupra tenului.

Se poate folosi si daca esti gravida sau alaptezi? Sau nu este recomandat?
Se poate folosi si daca esti gravida sau alaptezi? Sau nu este recomandat?
Elena, 30-34 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Lansarea pe piata romaneasca a unui produs se realizeaza conform legislatiei cosmetice in vigoare, legislatie care respecta intru totul legislatia cosmetica europeana. Pentru a putea trece pe un produs ca este indicat pe perioada de sarcina/ alaptare, produsul trebuie testat pe un esantion de femei in aceasta situatie. Noi nu avem in acest moment astfel de teste, de aceea nu putem scrie pe produse ca sunt realizate special pentru femei insarcinate. Testele de acest gen sunt foarte dificil de realizat deoarece sunt putine persoane dispuse sa faca acest lucru pe perioada sarcinii. La noi in tara nu se fac astfel de teste, astfel nu putem confirma utilizarea. Va rugam sa aratati prospectul produsului medicului pentru a va confirma utilizarea.