Buna ziua! Am 26 de ani, ten mixt (zona T foarte uleioasa si zona din jurul gurii foarte uscata, mai ales iarna). Nu am cosuri, am doar filamente sebacee pe nas destul de evidente. Am utilizat 5 fiole cu retinol pana acum de 2 ori pe saptamana si mi au aparut multe cosulete pe linia mandibulei. Din ce am citit, ma asteptam la asta, dar mi se pare ca e din ce in ce mai rau si ma gandesc ca poate retinolul nu functioneaza cu tenul meu. Mentionez ca folosesc cremele de fata din gama cu acid hyaluronic cu care ma impac excelent. Ma puteti sfatui daca sa continui cu retinolul sau ce altceva imi recomandati?
In cazul tenului acneic, utilizarea retinolului poate avea ca efect inmultirea comedoanelor sau chiar aparitia de papule si pustule, principalul efect fiind scaderea secretiei de sebum prin inhibarea productiei de catre glandele sebacee.
Fiolele Antirid cu Retinol amelioreaza fenomenele de imbatranire, prin reinnoirea epidermei din profunzime spre exterior, prin reducerea ridurilor si redarea aspectului uniform, neted si tineresc. Daca tenul dvs. nu este acneic, inainte de 30 ani, se poate aplica zilnic cate o
Fiola cu Acid Hialuronic Hyaluron C, 2%, in care au fost incluse ingrediente cu efecte hidratante si de protectie a pielii si efecte de corectare a micilor imperfectiuni, conferind uniformizarea aspectului pielii si un plus de luminozitate/ stralucire.