Meniu companie

Îngrijirea tenului

Buna ziua îmi tot ies coșuri pe Barbie și pe lângă nas și am și cicatrici in acele zone mă poate ajuta kitul acesta
Buna ziua îmi tot ies coșuri pe Barbie și pe lângă nas și am și cicatrici in acele zone mă poate ajuta kitul acesta
Andrei, , Ten Acneic | 03 aug. 2020

Desigur, pentru ingrijirea zilnica a tenului, utilizati produsele special concepute, pe care le regasiti in gama Gerovital Stop Acnee. Se curata tenul dimineata si seara cu Gel spumant purifiant. Se foloseste apoi Fluidul Purifiant, care va asigura curatarea, dar si protectia tenului acneic impotriva proliferarii microorganismelor si a declansarii procesului inflamator, impotriva excesului de sebum, a deshidratarii, precum si impotriva persistentei petelor pigmentare postacneice. Se aplica apoi Crema ultra-activa doar pe zonele cu cosuri. Pentru hidratarea tenului, alegeti Crema gel Sebum Control.

Buna ziua!As dori sa stiu cate fiole sunt in cutia antirid cu retinol?Multumesc!
Buna ziua!As dori sa stiu cate fiole sunt in cutia antirid cu retinol?Multumesc!
Stefanescu, 35-44 , Ten Normal | 03 aug. 2020

Cutia de Fiole Antirid cu Retinol contine 10 fiole a cate 2 ml ser fiecare. In descrierea fiecarui produs veti regasi cantitatea comercializata, in partea din dreapta sus, sub denumirea acestuia.

Buna seara. An 26 de ani. Am tenul gras in zona T si pe restul zonelor tenul este uscat, cu mici cosuri si pete postacneice. Ce produse imi recomandati atat pentru dimineata cat si pentru seara. Mi-a fost recomandata gama Equilibrium: fluid hidratant mitifiant si spuma micelara demachianta. Este in regula sau ce ati mai recomanda pe langa?
Buna seara. An 26 de ani. Am tenul gras in zona T si pe restul zonelor tenul este uscat, cu mici cosuri si pete postacneice. Ce produse imi recomandati atat pentru dimineata cat si pentru seara. Mi-a fost recomandata gama Equilibrium: fluid hidratant mitifiant si spuma micelara demachianta. Este in regula sau ce ati mai recomanda pe langa?
Andreea Donciu, 25-29 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Produsele din gama profesionala Gerovital H3 Equilibrium contin principii active in concentratie mai mare si recomandam a fi utilizate doar dupa o evaluare detaliata a tenului si avizarea utilizarii de catre o cosmeticiana. Pentru curatarea zilnica a tenului, se poate utiliza Spuma Micelara Demachianta. Cu ajutorul unei dischete din bumbac, tapotati apoi cu Fluidul Purifiant, cu rolul de a proteja tenul acneic impotriva proliferarii microorganismelor si a declansarii procesului inflamator, impotriva excesului de sebum, a deshidratarii, precum si impotriva persistentei petelor pigmentare postacneice. Pentru ameliorarea acneei includeti in rutina Crema Antiacneica, in compozitia careia se regaseste Zinc- cu efecte de reglare a secretiei de sebum si de accelerare s procesului de vindecare a leziunilor acneice. Dupa tratarea acneei, utilizati Fluidul Hidratant Matifiant, special conceput pentru ingrijirea zilnica a tenului mixt.

Pentru ten uscat,sensibil,ce produse recomandati?
Pentru ten uscat,sensibil,ce produse recomandati?
Eugenia, 35-44 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Primul pas din rutina zilnica este curatarea tenului, pentru care va recomandam sa utilizati Fluidul de Curatare si Demachiere sau Apa Micelara Derma+. Dimineata si/ sau seara se recomanda cate o Fiola cu Colagen Aslavital, cu efect intensiv de hidratare, efecte puternice de energizare a pielii si celulelor, care regenereaza si tonifica pielea, protejand impotriva stresului oxidativ. Pe tenul astfel pregatit, aplicati dimineata Crema Antirid Emolienta SPF 30. Seara, includeti in rutina, Crema Antirid si Fermitate, cu rolul de a creste densitatea dermului si fermitatea acestuia, asigurand actiune antirid, regenereaza si restructureaza tenul, protejand impotriva proceselor distructive declansate de radicalii liberi.

Eu am folosit majoritatea gamelor Farmec. Va rog sa ma sfătuiți ce tratament îmi recomandati pentru un ten nu prea ridat decât în zona barbiei și pentru ridurile de expresie din zona barbiei (inclusiv bărbie lăsată). As dori o crema de seara și un tratament. Mulțumesc
Eu am folosit majoritatea gamelor Farmec. Va rog sa ma sfătuiți ce tratament îmi recomandati pentru un ten nu prea ridat decât în zona barbiei și pentru ridurile de expresie din zona barbiei (inclusiv bărbie lăsată). As dori o crema de seara și un tratament. Mulțumesc
Camelia, 45-54 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Dupa curatarea tenului, etapa pentru care puteti utiliza Crema spalare Fata si Lotiunea Tonica, va recomandam cate o Fiola cu Colagen Aslavital dimineata si/ sau seara. Dupa absorbtia serului, se va aplica Crema Lift-Expert, cu actiune lift si antirid, actiune regeneranta si restructuranta, de protectie impotriva proceselor distructive declansate de radicalii liberi si de tonifiere.

Cremă Emolientă Super Hidratantă Gerovital H3 Derma+ Buna ziua. As dori sa stiu daca aceasta crema poate fi folosita constant pe fata, ca o crema de intretinere pentru un ten uscat, sensibil. Multumesc!
Cremă Emolientă Super Hidratantă Gerovital H3 Derma+ Buna ziua. As dori sa stiu daca aceasta crema poate fi folosita constant pe fata, ca o crema de intretinere pentru un ten uscat, sensibil. Multumesc!
agatha, 45-54 , Ten Uscat | 03 aug. 2020

Da, Crema Emolienta Super Hidratanta poate fi utilizata zilnic, atat dimineata, cat si seara, pentru ingrijirea tenului uscat, sensibil, inclusiv a simptomelor dermatitelor atopice. Rolul produsului este de a emolia si calma pielea, asigurand o hidratare avansata.

Am folosit deja 10 fiole anti acnee, dar momentan nu vad rezultate foarte mari. Acum folosesc cea de a 2a cutie, cu o fiola la cate 2 zile, ce alte recomandari aveti pentru mine ? Va multumesc
Am folosit deja 10 fiole anti acnee, dar momentan nu vad rezultate foarte mari. Acum folosesc cea de a 2a cutie, cu o fiola la cate 2 zile, ce alte recomandari aveti pentru mine ? Va multumesc
Balan nicoleta, 20-24 , Ten Acneic | 03 aug. 2020

Fiolele antiacnee se folosesc lunar, cate 10 zile consecutiv, pana la rezolvarea problemelor. In cazurile mai severe, recomandam a se consulta un medic specialist, care poate prescrie si un tratament intern. Va recomandam ca dupa si in timpul tratamentului cu fiole, sa aplicati zilnic produsele special concepute, pe care le regasiti in gama Gerovital Stop Acnee. Tenul se curata dimineata si seara cu Gel spumant purifiant. Se aplica apoi Crema ultra-activa doar pe zonele cu cosuri. Pentru hidratarea tenului, alegeti Crema gel Sebum Control si aplicati Crema CC Matifianta, cu rolul de a masca imperfectiunile, daca este cazul. O data pe saptamana, se aplica Masca film purificatoare pentru deblocarea si curatarea porilor.

Buna ziua, In cazul in care folosesc zilnic (seara) cate o fiola cu acid hialuronic si vitamina C, e perfect in ordine sa aplic, saptamanal, si o fiola cu retinol? Chiar si daca in unele zile (indeosebi inainte de menstruatie) folosesc produse din gama cu acid salicilic? Va multumesc.
Buna ziua, In cazul in care folosesc zilnic (seara) cate o fiola cu acid hialuronic si vitamina C, e perfect in ordine sa aplic, saptamanal, si o fiola cu retinol? Chiar si daca in unele zile (indeosebi inainte de menstruatie) folosesc produse din gama cu acid salicilic? Va multumesc.
Adriana, 35-44 , Ten Mixt | 03 aug. 2020

Fiolele cu Acid Hialuronic 2% sunt recomandate ca si tratament zilnic in cazul tenurilor obosite, care necesita uniformizare a aspectului pielii, tenuri cu riduri fine si de expresie, acneice. Va recomandam ca in zilele in care doriti sa aplicati Fiola cu Retinol- indicata seara, sa nu aplicati ulterior alte seruri tratament.

Nu gasesc de multe luni rujul cu acid hialuronic nr 10 Cand sa ma astept sa l gasesc ????Mi s a terminat stocul si acest ruj este preferatul meu , Multumesc mult !
Nu gasesc de multe luni rujul cu acid hialuronic nr 10 Cand sa ma astept sa l gasesc ????Mi s a terminat stocul si acest ruj este preferatul meu , Multumesc mult !
Negulescu Alexandra, 55+ , Ten | 03 aug. 2020

Pentru moment, unele nuante au stocurile epuizate. Nu avem informatii privind o data exacta la care va avea loc reaprovizionarea, dar va asiguram ca produsele vor fi in continuare disponibile.

Bună seara, pot folosi și altă cremă? Sau doar de la Gerovital?…de exemplu, eu folosesc Vichy lifactiv. Mulțumesc
Bună seara, pot folosi și altă cremă? Sau doar de la Gerovital?…de exemplu, eu folosesc Vichy lifactiv. Mulțumesc
Magda Roman, 35-44 , Ten Normal | 03 aug. 2020

Cel mai important, cand stabilim rutina zilnica de ingrijire a tenului, este sa alegem produsele potrivite in functie de varsta biologica si de nevoile de moment ale pielii, indiferent daca acestea sunt produse sau nu de acelasi brand. Se recomanda sa utilizati in paralel produse care actioneaza in aceeasi directie si eventual, contin aceleasi principii active. Pe perioada tratamentului cu fiolele din Program Intensiv de Ingrijire Premium Care, puteti utiliza cremele dorite, cu mentiunea ca dupa tratamentul de exfoliere de marti sa aplicati Crema calmanta protectoare sau o crema cu actiune similara.